• Начало
  • За нас и нашите услуги
  • България и нейното вино
  • Винен лист
  • Блог
  • Контакти
  • Начало
  • За нас и нашите услуги
  • България и нейното вино
  • Блог
  • Контакти
МИСТЕРИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ МИСКЕТИ

МИСТЕРИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ МИСКЕТИ

 

Когато искаме да приличаме на винени сноби, използваме повечко думи на френски. Една от най-често срещаните е думата тероар* – съвкупността от почвите и климатичните условия, които предопределят вкусовите характеристики на едно вино. Тя е и една от най-важните, защото указва как точно едно и също грозде, отгледано на различно място прави различно вино. Когато говорим за различните мискети обаче, говорим за точно обратното, а именно как от доста различни помежду си лози, отглеждани в различни тероари, се получават вина със сходна характеристика. Кой е истинският мискет тогава?

Според проведените ДНК-изследвания, това е червеният мискет, известен още като Карловски. От него се получават чудесни леки вина и ракии, а когато пренесем този сорт във Врачанско, той бива преименуван на Синя теменуга, но си остава същият сорт. Тогава истински ли са останалите?

Повечето български сортове са създавани изкуствено, чрез кръстосване на различни сортове, което е редовна практика и по никой начин не ги омаловажава. В крайна сметка и Каберне Совиньон е кръстоска между каберне фран и совиньон блан.

Зад различните мискети стоят най-разнообразни кръстоски. Санданският мискет е получен от широка мелнишка лоза и тамянка, което му придава повече улегналост и го прави по-сериозен от някои други роднини. Кайлъшкият мискет е получен от хамбургски мискет (предимно десертен сорт) и вилар блан, за да се получи един от най-интересните ни сортове, наскоро възроден брилянтно от Haralambievi family vineyards.

Варненският мискет е кръстоска между димят и рейнски ризлинг, като е важно да споменем, че това е бил знаков сорт за винарна Евксиноград, бившата царска (понастоящем правителствена) резиденция.

Има и мискети, за които почти не сме чували, като Марковския мискет, например (кръстоска между мускат отонел и тера промеса), но най-голямото объркване идва при Сунгурларския мискет и Мискет сунгурларски. Първият е червен мискет от района на Сунгурларе, а вторият е кръстоска между червен мискет и совиньон блан.

Препоръчвамеактивното опитване на мискети от всички краища на България, защото това е чудесно начало на опознаването на различните райони и техните характеристики, отразени във виното.

В нашата селекция се открояват “Кайлъшки мискет” на изба “Хараламбиеви”, “Сандански мискет” на изба Villa Melnik (Вила Мелник) , купаж от мускат и сандански мискет на Libera Estate и едно от най-интересните ни вина, дело на Betterhalf Garage Wines бленд от няколко различни мискета, произведено по старинна грузинска технология – в глинено яйце.

14.11.2018

Типични местни сортове

Електронен бюлетин

Ако искате да научавате първи за последните публикации в блога, абонирайте се за нашия електронен бюлетин.

На по вино

Общи условия за ползване на уебсайта

Copyright © 2018 Всички права запазени за SuperHosting.BG